Zoeken


Web www.fileunder.nl

Laatste reacties

Willem: Kom er morgen achteraan!...
Prikkie: Naaktslak: volgens mij houdt 'ie van afwisseling, dus dat li...
Storm: Ha, de trailer van de film is er! De trailer voor de jimmy ...
Gr.R.: Huh? Duurt deze plaat maar 12 seconden? Want laten we voorop...
Stonehead: Nieuwe Noors ondertitelde kidnapvideo bij "Downfall": http:/...
Ewie: Niet op dit album maar wel speciaal voor Into The Great Wide...
Stonehead: Kijk, een Björk-cover door Robyn, ter gelegenheid van de Pol...
Stonehead: Klaarblijkelijk gisteren bij Paul de Leeuw te zien. Grasclip...
Ewie: Uiteraard. ...
Storm: Goed hoor dat Grolsch deze gebruikt in hun reclame. Beter da...

Laatste recensies

Kimono - Easy Music For Difficult People
Teenagers in Tokyo - Sacrifice
Killing Joke - In Excelsis / BXI - Boris & Ian Astbury
Pete Molinari - A Train Bound For Glory
I Got You On Tape - Spinning For The Cause
Dungen - Skit I Allt
Charlie Dée - Husbands And Wives
Crystal Castles - Crystal Castles
Spiritual Beggars / Mojobone
Caitlin Rose - Own Side Now

Prijsvragen

Bettye LaVette - Interpretations: The British Rock Songbook
Naked Song - Voorpret
First Aid Kit - Big Black And The Blue
Maria Timm
Klub Radar #10


Incubate

Zita Swoon

(Interview: Prikkie. Foto's: George)

"A Song About A Girls is het eerste deel van een trilogie"

Bij het voorbereiden van het interview had ik ergens gelezen dat Stef Kamil Carlens niet zo dol was op interviews vlak voor een optreden, dus ik ga met enige reserve op pad. Het interview is om half zeven, het optreden in Paradiso om half negen. Bij aankomst krijg ik te horen dat het voorgaande interview wat uitloopt. O jee. Ik word in de kleedkamer geparkeerd en word voorzien van een drankje. De klok tikt verder, tot om kwart over zeven (!) Stef Kamil Carlens de hoek om komt zeilen.

Bij Zita Swoon in de huiskamer.

Gelukkig voorzien van een brede glimlach en opperbest humeur. Als hij al een hekel heeft aan interviews vlak voor een optreden, dan nu zeker niet. Ik stel me voor en vertel dat ik kom namens een site waar een stel liefhebbers van schrijven én muziek dat combineren, gewoon voor de lol. Een vriendelijk "Ah, ik ben ook gewoon een liefhebber" is zijn antwoord.

"A Band In A Box" heet het nieuwste project, "Een Combo In Een Kistje". Ik heb de cd inmiddels een paar keer kunnen beluisteren, en het doet mij sterk denken aan het eerste optreden dat ik van jullie zag op Lowlands, toen jullie nog Moondog Jr. heetten. Klopt dat?
'Haha, Een Combo In Een Kistje. Da's een mooie naam. Ja, dat eerste optreden, dat is lang geleden, daar weet ik niet alles meer van...'

Dat was toen in een kleine ronde tent, met jullie in het midden...
'Ah ja, dat kan ik me wel herinneren ja. Je hebt gelijk, dat lijkt er wel op. We staan nu met de gezichten naar elkaar toe te spelen, maar het is inderdaad ook een laagversterkt optreden, op oefenruimtesterkte, zeg maar.
Ik wilde hiermee terug naar het begin. Ik zag een fotoboek over een Japanse schilder, Nara - met zo'n ingewikkelde voornaam (Yoshitomo Nara, Prikkie). Je zag hem in z'n atelier aan het werk en er hing aan de muur een briefje met "Never forget your beginner's spirit". Dat zette me aan het denken. We hebben heel veel verschillende dingen gedaan, maar uiteindelijk zijn we begonnen omdat we muziek wilden maken, dat en niet anders. Ik laat me heel makkelijk afleiden, dus ik ben vaak met allerlei dingen bezig zonder echt na te denken wat ik nu echt wil. Ik wil gewoon hoekige blues maken, met een lekker zompig bandje.
Dat wil niet zeggen dat het helemaal hetzelfde is. Ik ben geen 24 meer, dus ik kijk ook anders tegen dingen aan, maar het gevoel van het begin wilde ik graag weer terug.
We hebben er nu een Cubaanse percussionist bij en vanavond op bas Marko Banovic, de bassist van Arno. Hij doet zo nu en dan een optreden met ons.'

Geweldig concert. Zo zie je ze maar een paar keer per jaar. Woeei!

Het grootste verschil is de toevoeging van de zangeressen van Radio Candip. Ze hebben wel heel indrukwekkende en krachtige stemmen. Was het lastig om daar ruimte voor te maken in de muziek?
'O nee, ze krijgen de ruimte die ze nodig hebben. Ik zou zonder problemen méér ruimte voor ze maken. Ze hebben hele soulvolle stemmen die heel goed contrasteren met mijn stem en die van Tom (Pintens, Prikkie). Ze zingen inmiddels 2 jaar bij ons en ik sta soms nog steeds vol bewondering te luisteren naar die prachtige stemmen. Soms sta ik gewoon even opzij van alles en sta ik alleen maar te genieten van wat ik hoor.'
Ze hebben niet alleen allemaal goede stemmen, ze zijn ook fantastisch op elkaar ingespeeld. Soms lijk je even zelfs maar één zangeres te horen.
'Fantastisch hè? Het zijn ook zussen, ze komen uit dezelfde buik, haha.'

Behalve een cd is er ook een dvd gemaakt van het Camera Concert. Waarom was er eigenlijk geen publiek bij?
'Dat had ik wel willen doen, maar ik moest teveel regelen. Ik deed de regie, ik heb de kostuums geregeld, was met de klank bezig en moest ook dingen als licht en zo in de gaten houden. Ik had er eigenlijk wel publiek bij willen hebben, maar dan had ik daar ook iets bijzonders mee willen doen. Uiteindelijk bleek dat allemaal niet te regelen.
Ik wilde er een echte muziekfilm van maken. Niet een verhaal over ons, maar een film waarin de muziek en het spelen met de band centraal staan. Ik hou daar erg van. Stop making sense of The last waltz vind ik prachtig. Ken je Big Time van Tom Waits? Alleen de muziek? Je moet eens naar de film kijken, die is prachtig."

Met Zita Swoon heb je allerlei projecten gedaan - met het Metropole Orkest, Sunrise, Plage Tattoo bij het Holland Festival - en allerlei stijlen verkend. Nu zijn jullie weer min of meer beland waar je ooit begon, met een heel persoonlijk album als A Song About A Girls. Heb je hiermee je richting gevonden of kunnen we weer allerlei andere experimenten verwachten?
Nee, dit is toch echt wat we willen doen. A Song About A Girls is het eerste deel van een trilogie. We zijn al bezig met het volgende album, dat moet ergens in het begin van 2007 uitkomen, dat is het tweede deel. "Camera Concert: A Band in A Box" tel ik dan even niet mee.'


Stef had er zin in!

Je had het net over Tom Waits. Qua gevoel zit je volgens mij dicht in de buurt van Tom Waits. Er zit heel veel ritme in de muziek, in alle instrumenten, maar het blijft ook heel aards en heel direct.
'Ik geloof dat ik tussen mijn 18e en mijn 21e niets anders gedraaid heb dan Tom Waits. Zijn muziek is zo bijzonder. Maar meer nog als je hem ziet optreden, daar staat echt iemand op het podium.'

Hoe loopt de tour en wat staat er de komende tijd voor jullie op het programma?
'De optredens gaan heel goed. Ze zijn ook altijd uitverkocht. De platenverkoop is in Nederland minder, dat is heel gek. Maar het schijnt te maken te hebben dat jullie niet een zender als Studio Brussel hebben. Voorlopig zijn we volop aan het optreden. Hierna gaan we naar Frankrijk, waar we nog een hele tournee doen.'

Na een kort maar aangenaam interview bedank ik Stef Kamil Carlens en wens hem veel succes bij het optreden. Een brede grijns is mijn deel:
'Dat gaat wel lukken. Paradiso is altijd een feest, dat is zo'n fijne zaal. Niets voor niets kennen ze Paradiso ook in heel Europa.'

En het lukt inderdaad. Die avond geeft Zita Swoon een wervelend concert en betovert het publiek met een optreden van zeldzame klasse.

Meer op File Under over Zita Swoon (10)

kopen!kopen!






Die eerste twee foto's zijn geweldig!

Man, ik had dus precies hetzelfde, dat ik moest denken aan dat eerste concert van Moonog Jr. in Lowlands. Een beetje op de bonnefooi gaan kijken. Het bassistje van dEUS doet ook wat. Ik heb staan janken, toen. Tijdens een liedje over een hondje. Volgens Tom Pintens, die ik maar even heb aangesproken na afloop van het laatste concert in Paradiso omdat ie daar toch maar zo alleen tegen een pilaar stond te leunen, moest dit Song for Sammy zijn geweest. Maar als ik Song for Sammy beluister, voel ik niet wat ik toen voelde. Wat ik toen voelde, voelde ik wel nu weer toen Stef Kamil Carlens onversterkt en louter begeleid door een pianootje en hier en daar een van de zusjes, 'Our Daily Reminders' zong. Onbeschrijfelijk mooi.

Goed interview trouwens. Sympathieke man. Heeft veel liefde in zich volgens mij, dat merk je.

Zeg er het uwe van...










Zullen wij op uw gegevens passen?








De redactie van File Under heerst hier. En daarom behouden wij ons het recht voor racistische en/of kwetsende commentaren te mogen verwijderen.