Beck - Modern Guilt
Bij de luxe rerelease van Beck's meesterwerk Odelay werden we weer met de neus op de feiten gedrukt: het wonderkind van ooit laat zijn talent te weinig zien. Guero vond ik bij verschijnen een erg goede plaat. Jammer dat de eerlijkheid me gebiedt te zeggen dat ik die cd sindsdien maar weinig gedraaid heb. The Information, zijn voorlaatste, was een ondermaatse plaat, zodat het alweer zes jaar geleden is dat hij iets echt moois liet horen (op Sea Change). Zijn jongste boreling heeft de naam Modern Guilt meegekregen en verdomd, de goede tijden zouden zomaar weer aangebroken kunnen zijn. Die roepen dan vooral associaties met Mutations, vanwege de mooie balans tussen leipe experimenten met elektronica (met dank aan producer Danger Mouse?) en basale folky liedjes. Beck's psychedelische kant krijgen we ook weer te horen, middels het wonderschone en aan The Flaming Lips refererende "Chemtrails". Op twee tracks doet Cat Power mee en dat is een combinatie die zou doen verlangen naar een duoplaat tussen de twee, ware het niet dat haar bijdragen hier minimaal zijn. Desondanks is één van die twee tracks, "Orphans", de opener van de plaat, typisch Beck: schijnbaar vrolijk, maar met een onderhuids schurende melancholie. Modern Guilt heeft een lp-lengte van ongeveer 35 minuten en dat is eigenlijk een ideale lengte voor deze plaat. Net op het moment dat de verveling toch even toeslaat, blijk je naar het laatste nummer te luisteren: "Volcano" had een outtake van Sea Change kunnen zijn. Inderdaad, die laatste echt goede Beck-plaat.


File: Beck - Modern Guilt
File Under: Een wonderkind herstelt zich
File Audio: Beckspace
Nou, Dat Sea Change de laatste echt mooie plaat is vind ik toch ietwat kort door de bocht. Voor mij zijn Guero en The Information toch wel veelgedraaide albums en ondanks dubbelmono's kritiek wel vaker heb gehoord uit andere monden, ben ik het smaaksgewijs toch niet eens. Maar ik heb dan ook een voorliefde voor de "stijlloosheid" die Beck op al zijn albums brengt.
Ik ben het wel eens over dat dit toch weer een prachtplaat is. Hij heeft het m weer geflikt!
The Information was alleen al geslaagd door Cellphone's Dead, m.i. een van de beste songs van de afgelopen 25 jaar.
Uuuhh.. Danger Mouse heeft het m geflikt. Waarom staat zijn naam niet op de voorkant? Die gozer is geweldig maar hij hoeft ook weer niet zóveel in de melk te brokkelen. Saaie plaat, melodieus gezien wel errug minimaal!